Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Ostrov Brač ohrozovali ničivé plamene

18.07.2011
« späť
p1020126_2.jpg

Od štvrtka 14. júla prežívali domáci obyvatelia ostrova Brač, a tiež dovolenkári v tejto obľúbenej chorvátskej destinácii chvíle strachu.

Situácia sa zhoršila natoľko, už vo štvrtok v noci museli evakuovať viac ako 200 ľudí z oblasti Blače, ktoré sa nachádza v juhozápadnej časti ostrova, tiež evakuovali dedinu Bobovišča. Medzi evakuovanými boli aj turisti, ktorých následne ubytovali v hoteli v meste Supetar. Všetkých turistov z ohrozených oblastí sa našťastie podarilo včas pred ohňom uchrániť.

 

 

Horiace píniové lesy teda ohrozovali nielen 2 300 hektárov borovicových lesov, trávnatých porastov a poľnohospodárskej pôdy, ale aj ľudí žijúcich na ostrove, plamene sa nachádzali necelých 400 metrov od niektorých domov. Požiar ničil úrodu, zhoreli olivové sady aj iné rodiace stromy. Dočasne došlo aj k výpadku diaľkového elektrického vedenia

 

V noci zo štvrtka na piatok bojovalo s plameňmi vyše 170 hasičov, pomáhali kolegovia zo Splitu, Zadaru, Makarskej, Selce, Omišu, Trogiru, Supetaru a Bolu a v piatok prišlo vypomáhať ďalších 25 hasičov z Dubrovníka a Ploče. Hasiči boli vybavení 37 autami so striekačkami a ich kolegovia z Dubrovníka, Metkovíc a Ploče pomáhali požiar hasiť siedmimi autami. S ničivým živlom bojovali aj pomocou helikoptér a hasičskej lode Florian a remorkéra Brodospasa.

 

 

Dostať oheň pod kontrolu nebolo vôbec jednoduché, oheň sa neprestajne šíril ďalej a požiar bolo možné vidieť až zo Splitu. Silný vietor tiež situáciu nezlepšoval, dym prechádzal až na susedný ostrov Hvar. V piatok bola situácia naďalej vážna, vietor obrátil smer požiaru a nasmeroval ho k dedine Nerežišće, oheň už zúril na štvrtine ostrova.

 

 

Slovenskí dovolenkári našťastie ohrození neboli, Petra Greksová z tlačového oboru rezortu diplomacie potvrdila, že ministerstvo neeviduje žiadne informácie o tom, že by Slováci dovolenkujúci v Chorvátsku boli v ohrození. Žiadny zo Slovákov sa podľa jej slov nenachádzal ani medzi evakuovanými.

 

 

Príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Objavilo sa však niekoľko špekulácií, jedny hovoria o tom, že požiar vyvolalo podpaľačstvo. Chorvátske médiá dokonca polemizujú o tom, že za požiarom stoja českí turisti, na ostrove Brač sa ich malo v tom čase nachádzať okolo 800. Miestni obyvatelia sa domnievajú, že ide o chybu nepozorných turistov, ktorí si v postihnutej oblasti piekli mäso. Ak by sa táto domnienka potvrdila, tak táto „chyba“ kruto poznačila život na ostrove. Požiar bol totiž označený za najväčší v poslednom desaťročí. Bilancia nešťastia hovorí o 4000 hektárov zničeného územia.

 

Hoci sa v noci zo soboty na nedeľu podarilo hasičom besniaci živel dostať pod kontrolu a momentálne pracujú na likvidácii potenciálnych ložísk ďalšieho vznietenia, boj stále nie je úplne vyhratý. Odborníci varovali pred južným vetrom, ktorý by opätovne mohol rozpútať plamene v ťažko dostupným oblastiach Brača. Obývané lokality boli pred ničivými plameňmi nakoniec uchránené neprišlo ani k žiadnym zraneniam, napriek tomu ide o veľkú skazu, pretože regenerácia ohňom postihnutých lesov bude zdĺhavá, ak teda bude vôbec možná.

 

 

Hoci sa teda nevie, čo je hlavnou príčinou požiaru, tak jednoznačne vyplýva, že počas dovoleniek by sme síce mali oddychovať a myslieť v prvom rade na svoje blaho, ale určite by sme popritom nemali zabúdať na to, že treba dodržiavať bezpečnosť a neohrozovať ostatných. Brač s výbežkom Zlatni rat patrí k turisticky veľmi lákavým miestam a kto ho navštívil, určite potvrdí, že by bola veľká škoda, keby bolo takéto miesto zničené len kvôli nepozornosti a neopatrnosti.


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent