Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Obete tajfúnu Hayian sa dnes aj vďaka UNICEF Slovensko opäť usmievajú

25.03.2014
« späť
Gale
Gale

Gale, Rhea a Valentina, sú Filipínky, ktoré nemali donedávna zdanlivo nič spoločné. Každá z nich denne prežívala svoje radosti i starosti, až kým v novembri 2013 nezdevastoval ich krajinu tajfún Hayian. Následky boli hrozivé – takmer 1,34 milióna postihnutých ľudí, z toho viac ako pol milióna detí. UNICEF vďaka finančnej pomoci od svojich darcov (aj zo Slovenska), podal okamžite krajine pomocnú ruku, a dnes, štyri mesiace po tragédii, majú tieto ženy opäť dôvod na úsmev.

 

Gale (12): „Vďaka UNICEF som opäť v škole!“

,,Síce som bola hladná, no myslela som iba na jedno: ,,Prežijeme?“ opisuje svoje pocity iba 12-ročná Gale z filipínskej provincie Východný Samar, ktorá sa počas tajfúnu ukrývala so svojimi rodičmi a sestrou v evakuačnom centre. Gale, tak ako mnohí ostatní Filipínčania, nikdy nezabudne na deň, kedy sa v kalendári písal 8. november.

,,Ľudia okolo nás plakali a modlili sa. Keď búrka utíchla, otec sa šiel s ostatnými mužmi pozrieť na naše domy. Boli úplne zničené. Jediné, čo nám zostalo, bolo oblečenie, ktoré sme mali práve na sebe,“ pokračuje v rozprávaní Gale, ktorej bolo ľúto najmä za školskými učebnicami. Škola pre ňu predstavovala celý svet. Hayian, na Filipínach známy aj ako tajfún Yolanda, ju úplne zničil. O tom, že vzdelanie tu pre deti veľa znamená sa dočítate v staršom článku.  Na miestach, kde kedysi stáli triedy, zostala iba hromada trosiek.

,,Vďaka úsiliu nášho riaditeľa, učiteľov a pomoci, ktorú sme dostali z celého sveta, našu školu otvorili už 19. novembra. Keď som uvidela svojich spolužiakov v triede, uvedomila som si, že všetko sa môže vrátiť do normálneho života.“

 

 

V súčasnosti žije Gale s rodinou v stane. Napriek tomu, že jej chýba dom, v ktorom vyrástla, každý deň ďakuje bohu, že prežili. Mnohí z jej okolia také šťastie nemali a pri tajfúne prišli o svojich najbližších. Gale má veľkú chuť vzdelávať sa a v škole sa jej veľmi páči. Z predmetov má najradšej angličtinu, a keď vyrastie, chcela by sa stať letuškou a precestovať celý svet. ,,Verím, že všetko je možné, keď sme prežili tajfún Hayan,“ hovorí.

 

Rhea (24): „UNICEF nám pomáha zrekonštruovať naše životy.“

Predtým ako tajfún Hayan zasiahol Filipíny, 24-ročná Rhea žila spokojný život so svojím manželom Lumarom, ktorý živil rodinu predajom rýb a 4-ročnou dcérou Altheou v meste Tacloban. Nešťastná udalosť však obrátila ich život naruby.

Rhea bola v štvrtom mesiaci tehotenstva, keď tajfún zasiahol mesto. O piatej ráno poslal Lumar svoju manželku a dcéru do vzdialeného domu. Mysleli si, že tam budú v bezpečí, no neboli: ,,Keď prišli veľké vlny, dom bol okamžite zaplavený. Snažili sme sa s Altheou dostať von, ale chladnička blokovala východ. Našťastie, jeden z našich susedov vykopol z vonkajšej strany dvere a všetci sme utiekli do silnejšieho a väčšieho domu,“ spomína Rhea.

Voda sa však dostala aj sem. Hladina neustále stúpala, voda bola ľadová. Rhea chytila svoju dcéru za ruku, pevne ju držala a s vypätím všetkých síl plávala na druhé poschodie. Počas desiatich hodín, ktoré tam strávili, ľudia okolo nich nariekali, modlili sa a prosili o pomoc. Rhea si nepamätá, kde sa v nej našla tá sila, spomína si však ako myslela na svoje ešte nenarodené dieťa a v duchu si opakovala: ,,Yolanda (názov tajfúnu Hayan vo filipínčine), môžeš byť silná, ale láska matky je silnejšia.“

Keď bolo po všetkom, Rhea našla svojho manžela. Boli premrznutí, oblečenie mali celé premočené. Deti naokolo plakali, boli hladné a vystrašené. Lumar šiel nájsť pre rodinu nejaké jedlo a oblečenie, ale vrátil sa so zdrvujúcou správou. Ich dom bol zrovnaný so zemou a nezostalo im nič. Rhea však bola vďačná za to, že všetci prežili.

,,Sú to už takmer štyri mesiace, odkedy tajfún postihol Filipíny. Organizácia UNICEF nám však poskytuje peňažný príspevok, vďaka ktorému si môžeme kúpiť základné potraviny a veci, ktoré potrebujeme pre každodenný život. Dokonca môžeme poslať aj Altheu do školy. Keďže príspevok nám umožňuje prežiť, môžeme všetky úspory využiť na prestavbu nášho domu. Taktiež som odložila nejaké peniaze z finančného príspevku na to, aby som mohla v apríli bezpečne priviesť na svet moje druhé dieťa. Salamat UNICEF!“ vyjadruje slová vďaky Rhea.

Napriek tomu, že sa ich život vracia postupne aj vďaka humanitárnej pomoci do normálu, sú chvíle, kedy Rhea pochybuje o budúcnosti. Keďže onedlho bude dvojnásobnou matkou, chce, aby sa s manželom postavili opäť na nohy najmä kvôli svojim deťom. Veľmi si želá, aby ich deti mali možnosť získať vzdelanie a mali šancu na slušnú prácu a tak predišli chudobe a trápeniu, ktoré prežili ich rodičia.

10 000 postihnutých domácností dostane každý mesiac finančný príspevok vo výške 100 amerických dolárov. Po uplynutí šiestich mesiacov, UNICEF v súčinnosti s filipínskou vládou stanovia konkrétne podmienky, na ktoré budú brať ohľad pri určovaní ďalších cieľových skupín, ktoré sú odkázané na finančnú pomoc a sociálnu ochranu.

 

Valentina (41): „Vďaka UNICEF môžu deti dodržiavať aspoň základné hygienické návyky.“

41-ročná Valentina pracuje už deväť rokov ako sestrička v školstve. Okrem toho, že študentov váži a meria, učí ich aj zdravotnú výchovu. Je zodpovedná za sedemnásť základných škôl a  každú školu navštívi 6x ročne. Tajfún Hayian však väčšinu škôl zničil, tak ako aj dom, v ktorom žila so svojou rodinou.  

Žije v neistote, nikdy si nemyslela, že raz bude bezdomovkyňou, ale ako sama hovorí, nechce byť iba obeťou tajfúnu, ktorý ich postihol. Chce pomáhať a chce sa uistiť, že deti sú v poriadku a sú zdravé: ,,Hayan zničil môj dom a celý môj majetok, ale taktiež posilnil lásku k mojej rodine a k práci.“

 

Uvedomuje si, že deti potrebujú jej pomoc viac, ako kedykoľvek predtým, preto sa namiesto bedákania, okamžite pustila do návštevy detí v rôznych oblastiach. Nezastavilo ju ani to, že tajfún zničil väčšinu lodí a cestovanie po južnej časti Guiuanu je náročné.

,,Správna hygiena má zásadný význam pre ochranu detí pred rôznymi ochoreniami, o to viac v takýchto krízových situáciách. Našťastie UNICEF nám poskytol hygienické potreby pre deti, čím nám umožnil, aby sa dodržiavali aspoň základné hygienické návyky,“ hovorí.

 

Text: Sandar Linn, Unicef Slovensko

Fotografie:  ©UNICEF Philippines/2014/JReyna

 

Darujte svoje 2% z daní UNICEF Slovensko, čím pomôžete ľudom, ktorí zrazu prišli o všetko, tak ako Gale, Rhea či Valentina. UNICEF im pomáha práve vďaka VÁM. Viac na: www.unicef.sk/2percenta

 

UNICEF Slovensko poukázal na pomoc deťom z Filipín plný výťažok zo zbierky od našich darcov vo výške 22 118, 63 €. Štyri mesiace po Tajfúne, vďaka kolektívnej pomoci ľudí z celého sveta, tým UNICEF výrazne zlepšil situáciu vo Filipínach v týchto oblastiach:
Vzdelanie:
  • Štyri z piatich detí mali možnosť vrátiť sa späť do školy vo východnej oblasti Visayas. Osem škôl v jednej z najviac postihnutých oblastí Tacloban ešte stále slúžia ako evakuačné centrá pre 900 rodín.
  • UNICEF zabezpečuje deťom, ktoré sa vrátili do školy, prístup k pitnej vode a k hygienickým zariadeniam pre chlapcov a dievčatá, ako aj vzdelávanie o hygiene.
  • S podporou UNICEF a jeho partnerov, získalo základné učebné pomôcky 430 000 detí z postihnutých oblastí. V súčasnosti funguje 1320 dočasných provizórnych učebných centier podporovaných organizáciou UNICEF, ktoré navštevuje 132 000 detí.
Ochrana detí:
  • UNICEF sa usiluje zabezpečiť psychologickú pomoc pre 5,9 milióna postihnutých a 1,7 milióna z domovov vyhnaných detí a zabezpečiť im prostredie, v ktorom sa budú cítiť bezpečne.
  • UNICEF podporil vybudovanie 89 centier priateľských k deťom, kde im poskytujú psychologickú pomoc, aby im pomohli vyrovnať sa s psychickými traumami spôsobenými katastrofou. V centrách sa taktiež usilujú eliminovať riziko zneužívania a násilia na deťoch. Centrá sú v súčasnosti dostupné pre 17 000 detí.
  • UNICEF inicioval v rámci programu Rapid FTR používanie mobilnej aplikácie, ktorá zhromažďuje informácie, prostredníctvom ktorých sa ľahšie hľadajú a identifikujú deti bez sprievodu rodičov.
Zdravie:
  • Unicef spolupracuje s filipínskou vládou, Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a ďalšími partnermi na rozsiahlej očkovacej kampani.
  • Viac ako 83 200 detí mladších ako 5 rokov bolo zaočkovaných proti osýpkam a viac ako 82 100 proti detskej obrne. Približne 55 300 deťom bol vrámci kampane, ktorá bola tiež súčasťou skríningu na podvýživu, doplnený vitamín A. 
  • Viac než 50 zdravotníckych stredísk je vybavených solárnymi chladničkami -  chladnička zachytáva solárnu energiu a chladí bez potreby sieťového napätia. Predchádza sa tak poruchám v prípade výpadku napájania.
Výživa:
  • Pre UNICEF sú prioritami liečba a prevencia podvýživy, znižovanie nedostatku stopových prvkov a znižovanie rizika podporou pozitívneho nutričného správania. Pravdepodobne až 12 000 detí v postihnutých oblastiach trpí vážnou akútnou podvýživou a viac ako 100 000 tehotných a dojčiacich žien ohrozuje podvýživa a nedostatok stopových prvkov.
  • UNICEF s partnermi uskutočnil monitoring podvýživy u viac ako 97 000 detí. U 2 702 detí bola diagnostikovaná akútna podvýživa, 370 detí bolo vážne podvyživených a 2 332 mierne. Vážne podvyživeným 146 deťom bola poskytnutá terapeutická výživa.
Voda a hygiena:
  • UNICEF poskytol za posledné štyri mesiace prístup k bezpečnej pitnej vode asi 930 000 ľuďom a poskytol balíky hygienických potrieb viac ako 231 000 deťom v školách a v centrách priateľských k deťom. Naďalej spolupracuje s partnermi, aby spoločne zabezpečili prístup k vode a primerané hygienické zariadenia berúc do úvahy aj potreby zdravotne postihnutých detí pre 105 škôl.

 

Letenky.sk - oficiálny mediálny partner UNICEF SLOVENSKO



© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent