Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Dôverujete letiskovým kontrolám? Mali by ste byť obozretnejší

10.01.2011
« späť
kontrola-na-letisku-kupena.jpg

V čase, keď sa hovorí o neustálom zvyšovaní bezpečnosti na letiskách sa dvom francúzskym novinárkam podaril priam husársky kúsok – prepašovali na palubu lietadla zbraň.

V tejto chvíli sa isto každému z vás v mysli rozsvietila „kontrolka“ a začali ste premýšľať nad tým, ako to s tou kontrolou na letiskách skutočne je. Najsmutnejšie na celom incidente je to, že novinárkam sa zbraň podarilo prepašovať až cez dve letiskové kontroly, a to na letisku Charlesa de Gaulla aj na letisku v Marseille.

 

Akú fintu ženy použili? Poloautomatickú 9 mm zbraň rozdelili na šesť kúskov a ukryli ju do dvoch tašiek. Na letisku Charlesa de Gaulle prešla prvá novinárka cez kontrolu bez akýchkoľvek problémov, druhú síce zdržali na kontrole dlhšie a dvakrát jej preskenovali kabelku, nakoniec však nič podozrivé nenašli a vstup do lietadla jej povolili.

 

Na letisku v Marseille boli členovia kontroly viac ostražití a druhej novinárke kabelku aj ručne prezreli, avšak ich zrak asi nebol dostatočne dobrý, pretože si dve časti zbrane vôbec nevšimli.

 

No a keď už boli novinárky v lietadlách, zbraň bez väčších problémov zložili dokopy a v prípade, že by nešlo len o akýsi „test bezpečnosti“, ale o skutočný teroristický útok, nemali by jeho aktéri isto problém použiť túto zbraň a ohroziť ňou pasažierov, ktorí svojou dôverou poctili pracovníkov letiskových kontrol.

 

 

Najviac zarážajúce na celom prípade je to, že to nie je zďaleka prvý takýto incident. Aj v decembri 2010 média informovali o tom, že obyvateľ USA dostal bez problémov na palubu lietadla zbraň bez toho, aby o tom sám vedel. Tento chlapík totiž nosil zbraň pre svoju ochranu a pri onej pracovnej ceste si akosi neuvedomil, že v príručnej batožine – v taške pre notebook má uloženú aj zbraň. Zbraň nenašli ani pri jednej kontrole, ktoré sa klasicky pred nástupom do lietadla robia a označujú sa ako vysoko bezpečné. Tento pán svoju zbraň v taške našiel až počas letu a po pristaní túto skutočnosť oznámil. Avšak predstavitelia bezpečnosti letísk v tomto nevideli problém, pretože sa vraj podobným spôsobom testuje kvalita bezpečnosti kontrol. Dá sa vôbec v takomto prípade hovoriť o bezpečnosti?

 

 

Potom sa niet čomu čudovať, keď sa stane taký prípad ako v júli 2010 na medzinárodnom letisku v Amsterdame, kedy sa muž pokúsil nastúpiť do lietadla s nabitou zbraňou. V tomto prípade však bezpečnosť nezlyhala a zbraň sa u muža našla ešte pred nástupom do lietadla. Na letisku Schiphol boli totiž pracovníci viac ostražití po tom, ako z neho počas decembra 2009 odletel nigérijský študent Umar Farúk Abdulmutalláb, ktorý pod šatami ukrýval výbušninu a len vďaka rýchlej a včasnej reakcii posádky a pasažierov sa mu ju nepodarilo aktivovať.

 

 

Po všetkých takýchto prípadoch človek začne premýšľať nad tým, či sú bezpečnostné predpisy dostačujúce a či je bezpečnosť pred teroristickou hrozbou skutočne na takej vysokej úrovni ako nás jej predstavitelia neustále ubezpečujú.



© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent