Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Čo nás ohrozuje v lietadle?

14.11.2011
« späť
v-lietadle-2-3-ku-2.jpg

Niekto sa bojí čo i len sadnúť do lietadla, iný sa začne báť, až v ňom sedí a existuje skupina ľudí, ktorí premýšľajú nad všetkými nástrahami, ktoré na nich počas letu striehnu. Títo zrejme vytvorili nasledujúci zoznam.

Počas dlhších letov nám hrozí, že budeme ožiarení kozmickým žiarením, konkrétne na nás vplývajú energetické častice, protóny. Riziko ožiarenia sa zväčšuje blízkosťou Severného pólu a väčším počtom hodín strávených na palube lietadiel. Logicky teda vyplýva, že k najviac ohrozenej skupine patrí palubný personál, hoci sa u nich zistil väčší výskyt rakoviny, lekári si nie sú istí, či hlavnou príčinou spomínané kozmické žiarenie.

Časté presuny lietadlom medzi viacerými pásmami môžu vyvolať poruchy spánku, zmenu nálady, ochorenie srdca aj rakovinu. Ak sa medzi pásmami nepohybujete až tak často i tak vám hrozí zvýšená únava, strata koncentrácie, podráždenosť či strata chuti do jedla.

Ak budete lietať často lietadlom, hrozia vám aj sluchové problémy. Počas štyroch hodín letu je povolených 88 dB, ak letíte 8 hodín tak 85 dB. Poviete si, že palubný personál by už teda musel byť hluchý, no ide o to, že letuška sa počas letu voľne pohybuje po palube lietadla a najväčší „nápor hluku“ je vraj v zadnej časti stroja, takže tí, čo často počas letu sedíte vzadu ste ohrození viac ako taký pilot, ktorý má v kabíne cca 75 dB.

Ďalšie riziko má špecifický názov, ide o tzv. syndróm ekonomickej triedy. Čože len tento zaujímavý názov v sebe skrýva? Najmä riziko vytvorenia tzv. cestovnej trombózy, teda krvnej zrazeniny, keďže počas dlhých letov sedíte v lietadle v stiesnených podmienkach a nepohybujete nohami. Väčší nábeh na toto ochorenie máte v prípade, že ste obézni, že máte po chirurgickom zákroku, trpíte chorobami srdca či ste tehotná.  Krvné zrazeniny sa vraj môžu vytvoriť až 30 dní po cestovaní, ale väčšina z nich sa úplne neškodne rozpustí. Takže tento rizikový faktor nie je tiež až tak celkom lekársky potvrdený.

No a v neposlednom rade sa na palube lietadla okrem pasažierov „prevážajú“ aj rôzne vírusy, prípadne môžete vplyvom nízkej teploty prechladnúť. V uzavretom priestore sa dobre darí nákazám, ktoré „prenášajú“ ľudia z rôznych kútov sveta, teda tu môže ľahko vzniknúť ohnisko pandémie. Treba teda myslieť aj na to, do akej krajiny cestujeme, aké očkovanie by sme mali absolvovať či ako nebyť prenášačmi ochorení.

Uvedený „zoznam“ vám však odporúčame brať s nadhľadom, ono spomínané problémy (asi okrem kozmického žiarenie – ak práve denne nelietate raketou wink) vám hrozia takmer všade, podráždený a unavený môžete byť aj mimo cestovania lietadlom, hluk na vás v oveľa väčšej miere pôsobí v baroch, na diskotékach, či vo fabrikách, trombózu možno dostať aj pri iných činnostiach a ochorieť môžete aj cestou autobusom či vlakom. Takže netreba šíriť paniku, ale ak patríte k tým, čo často lietajú na dlhé trasy, možno treba trochu viac myslieť na to, ako eliminovať spomínané faktory.


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent