Call centrum
02 4445 7777
PO-PIA: 9:00-17:00, SO-NE: zatvorené

Sú turbulencie nebezpečné pre cestujúcich a čo ich vlastne spôsobuje?

16.10.2015
« späť
letenky3.jpg

Lietanie je neoddeliteľnou súčasťou cestovania. Môže byť ale znepríjemnené strachom z turbulencií, preto vám v nasledujúcom článku objasníme či sú turbulencie pre cestujúcich nebezpečné, ale aj dôvod prečo vznikajú. Turbulencie nám bližšie priblížil pilot leteckej spoločnosti British Airways, Steve Allright, ktorý počas množstva nalietaných hodín zažil veľa turbulencií.

 

Mnohí cestujúci majú pri nástupe do lietadla veľký strach z turbulencií, keďže tieto v nich vyvolávajú pocit nebezpečenstva spojeného s predstavou pádu lietadla. Napriek tomu, že sa pasažieri v lietadle pri turbulenciách častokrát zrania, pravdou je, že turbulencie nie sú príčinou pádu lietadla. V prípade ale, že pasažieri poslúchnu bezpečnostné opatrenia, nemajú dôvod na strach. Palubný personál vždy odporúča cestujúcim mať zapnuté bezpečnostné pásy počas celej doby letu, rovnako tak majú pásy zapnuté aj piloti. Ak teda trpíte strachom z turbulencií, či chcete predísť zraneniu, majte svoj bezpečnostný pás zapnutý.

Čo spôsobuje turbulencie?

Existuje množstvo dôvodov, pre ktoré turbulencie vznikajú. Skúsení piloti ale o každej jednej vedia a rozumejú príčinám jej vzniku. „Pri každom lete, ktorý absolvujem očakávam, že sa prejavia turbulencie. Je to podobné ako keď cestujete autom a cestou narazíte na niekoľko jám. Turbulencie nepovažujem za nebezpečné aj napriek tomu, že sú pre pasažierov nepríjemné. Sú súčasťou lietania a nie je dôvod na zbytočné obavy.“, tvrdí Steve Allright.

 

Základným elementom, ktorý ovplyvňuje vznik turbulencií je počasie, pričom platí, že rôzne aspekty počasia môžu spôsobiť rôzne typy turbulencií. Pravdepodobne najčastejšia forma turbulencie, ktorú môžu cestujúci v lietadle zažiť je tzv. Clear Air Turbulance známa aj pod skratkou CAT.

Je možné sa turbulenciám vyhnúť?

Ako uvádza pilot Steve Allright, v prípade turbulencií typu CAT existujú určité spôsoby ako im predísť. Nie je síce možné ich vopred vidieť, ani zaznamenať na žiadnom radare, piloti sa však zvyčajne spoliehajú na informácie od pilotov ostatných lietadiel. Piloti sa navzájom vedia spojiť priamo, alebo cez kontrolnú vežu a na základe získaných informácií je potom možné vyhnúť sa turbulenciám.

Aké typy turbulencií poznáme?

Členovia posádok po celom svete sa zhodli na troch rozličných typoch turbulencií - slabej, stredne silnej a silnej.

 

Pre cestujúcich, ktorí  majú strach z lietania môže byť aj slabá turbulencia veľmi nepríjemná, je však úplne bezpečná a deje sa každý deň.

Ani stredne silné turbulencie nie sú pre pilotov ničím nezvyčajným a stretávajú sa s nimi skoro každých tisíc nalietaných hodín. Tento typ turbulencie trvá spravidla asi 10 až 15 minút, v niektorých prípadoch však trvanie turbulencie môže byť až niekoľko hodín. Stredne silná turbulencia môže mať za následok napríklad aj vyliatie nápojov, čo je pre cestujúcich nepríjemné, napriek tomu je však let stále bezpečný.

Pilot Steve Allright hovorí, že počas svojej kariéry nalietal asi 10 tisíc hodín a zažil silnú turbulenciu s trvaním spolu asi 5 minút. Napriek tomu, že silné turbulencie sú veľmi nepríjemné, takisto ako ostatné typy však nie sú nebezpečné.


Podobné články


© 1998-2016. Všetky práva vyhradené.          Všeobecné obchodné podmienky  |  Ochrana údajov  |  Kontakt

IATA accredited agent